تبلیغات
 جنگل سحر آمیز - معرفی زیرشاخه های فانتزی: فانتزی نظامی

معرفی زیرشاخه های فانتزی: فانتزی نظامیفانتزی نظامی

وقتی ما نام فانتزی نظامی را می شنویم، این گونه به ذهن القا می شود که تمام داستان باید حول اتفاقات نظامی بچرخد در حالی که چنین اتفاقی تنها بخشی از داستان را تشکیل میدهد. فانتزی نظامی در واقع بیشتر روی زندگی نظامی متمرکز بوده و ممکن است درباره زندگی یک سرباز یا گروهی از سربازان باشد.
ممکن است این سبک در ابتدا برای شنونده یا خواننده حوصله سربر به نظر برسد زیرا کتاب های بسیاری در این سبک نوشته شده و طرح کلی داستان ها ممکن است تکراری به نظر برسد و خوانندگان با این سبک تا حدود زیادی آشنایی دارند. در طول سال های اخیر، فانتزی نظامی شاهد واقع گرایی بیشتری بوده و خود را از آن حالت کلیشه ای تا حدود زیادی خارج کرده است. یعنی دیگر در فانتزی نظامی شما تمام مدت شاهد شوالیه های زره پوش، جادوگرانی با گوی های آتشین  و اژدها نخواهید بود.
البته این نکته لازم است که بسیاری از سبک های دیگر فانتزی از غنایی بالا و از عناصر نظامی استفاده میکنند اما به علت این که تمرکز اصلی داستان، تنها بر روی زندگی نظامی نیست، بنابراین، نمیشود آن ها را زیر مجموعه این سبک درنظر گرفت.


جادو:متوسط. دراین نوع داستان، جادو بیشتر به عنوان یک ابزار، معادل توپخانه و پشتیبانی هوایی در نبرد های امروزی مشاهده می شود.

ایده های اصلی و درگیری های ذهنی: گسترده. شاید گستردگی، عمق و پیچیدگی ایده ها در فانتزی نظامی بیشتر به توصیف صحنه های نبرد محدود می شود اما گاهی نیز شاهد دو رهی های اخلاقی و ایده های بسیار ناب به خصوص در حیطه اخلاقیات نبرد و تقابل خیر و شر هستیم.

شخصیت‌پردازی: گسترده. فانتزی نظامی بیشتر اوقات شخصیت‌هایش را در موقعیتی قرار می‌دهد که منجر به یادگیری می‌شود؛ خوب یا بد محیط نبرد و سر و کله زدن با جنگ‌افزارهای مختلف باعث یادگیری در شخصیت‌های داستان می‌شود. البته در برخی موارد، این سبک از نوعی کلیشه رنج می‌برد؛ آدم خوب‌هایی با یک سری توانایی خاص و حیرت‌انگیز و در مقابلشان، آدم بدهایی با قصد نابودی دنیا یا تصرف حکومت که تقابل میان این دو گروه، روند داستان را شکل می‌دهد.

پیچیدگی داستان: بالا. فانتزی نظامی به شدت به پیچیدگی‌های درون داستان متکی بوده که از نقاط قوت این سبک به شمار می‌اید. مخصوصاً نقشه و طرح‌های استفاده شده در میدان نبرد در زمره این پیچیدگی‌ها قرار دارند.

خشونت: به طور واضحی بالا! فقط صحنه برخورد سواره‌نظام سنگین زره‌پوش با پیاده‌نظام بیچاره، فرو رفتن نیزه‌ها در بدن اسب‌ها، له شدن سربازان پیاده زیر پای سواران و این دست چیزها را تصور کنید. تمام این‌ها بخش خوبی از فانتزی نظامی را تشکیل می‌دهند.

نمونه‌هایی از بهترین فانتزی‌های نظامی در زیر آورده شده است:

1. مازالان اثر استیون اریکسون
2. سرگذشت گروهان سپاه اثر گلن کاک
3. راه شاهان اثر برندون سندرسون
4. نغمه ای از یخ و آتش اثر جرج آر آر میرتین
5. کدکس آلرا اثر جیم بوچر


منابع: دوران اژدها   fantasyworld_ir@
طبقه بندی: فانتزی،

تاریخ : دوشنبه 23 مرداد 1396 | 03:40 ب.ظ | نویسنده : Tauriel Winchester | نظرات


  • paper | خرید Reproduction | بی صدا کلیک کن
  • ایران موزه | فروش آگهی رپورتاژ